FHU Armax

Telewizja przemysłowa

Instalacja systemu CCTV w domu różni się od tego, z jakim do czynienia mamy w firmach. Oczywiście najważniejszym aspektem jest skuteczność, ale elementy systemu domowego monitoringu muszą być dyskretne i nie wpływać negatywnie na architekturę budynku. Decydując się na monitoring na swojej posesji, przede wszystkim powinniśmy jednak zdecydować, na jaki system postawimy, analogowy, AHD czy IP.

Monitoring analogowy System analogowy działający w standardzie PAL umożliwia nagrywanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości WD1 - 960H (960x576). Jakość kamer określana jest ilością linii poziomych, im ta wartość jest wyższa tym uzyskiwana jakość jest lepsza. System monitoringu analogowy łączymy za pomocą przewodu koncentrycznego 75 Ohm lub przewodem teleinformatyczny (skrętką) przy użyciu transformatorów wideo. Systemy analogowe sugerowane są klientom, którzy nie potrzebują wysokiej jakości a jedynie poglądowy obraz z kamer. Kamery CCTV, telewizja przemysłowa w wersji analogowej polecana jest jako rozwiązanie monitoringu przy ograniczonym budżecie inwestycyjnym. W systemach telewizji przemysłowej analogowej najczęściej stosowanym przewodem jest przewód koncentryczny z dwoma żyłami zasilającymi. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie przekroju żyły zasilania do odległości między rejestratorem, a kamerą.

System monitoringu do zabezpieczenia domu i mieszkania. Systemy alarmowe często są połączone z monitoringiem. Dawniej, jeśli już się na systemy monitoringu decydowaliśmy, wdrażaliśmy je w firmach. Dziś także i w domach prywatnych ich nie brakuje, a ich powszechność rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, bo w aspekcie bezpieczeństwa w dość dużym stopniu przyczyniają się do jego poprawy.

Monitoring AHD Innowacyjne rozwiązanie systemu cyfrowego który umożliwia transmisję sygnału wideo wysokich rozdzielczości 720P / 1080P za pomocą przewodu koncentrycznego na odległość do 500m. Swoje zastosowanie znajduje w miejscach które wymagają modernizacji, przy zachowaniu dotychczasowej instalacji wykonanej w technologii analogowej (przewód koncentryczny). Systemy monitoringu analogowego AHD sugerowane są klientom, którzy wymagają wysokiej jakości obrazu przy adaptacji okablowania z systemu analogowego, dostępu on-line, zaawansowanych funkcjonalności. Telewizja przemysłowa AHD oraz kamery CCTV AHD to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie cyfrowej jakości HD przy ograniczonych kosztach inwestycji lub modernizacji monitoringu CCTV. Monitoring analogowy HD-CVI System telewizji przemysłowej w technologii HD-CVI umożliwia przesłanie sygnału o wysokiej rozdzielczości HD i FULL HD stosując przewód koncentryczny. Jest to idealne rozwiązanie dla istniejących już instalacji monitoringu bez konieczności wymiany okablowania. Osoby chcące zmodernizować swój system w celu poprawienia jakości obrazu uzyskiwanego z kamer nie ponoszą dodatkowych kosztów prowadzenia przewodów czy też niszczenia już wykończonych wnętrz budynku. Telewizja przemysłowa oraz kamery CCTV HD gwarantują cyfrową jakość obrazu w analogowej cenie.

Monitoring analogowy determinuje maksymalną rozdzielczość wideo 4CIF 704 x 574 pikseli, co w zupełności pozwala na identyfikację osób i obiektów. Jednak, jako że system ten ma spore ograniczenia, aby dostosować optymalne jego elementy, należy sobie odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania. I tak istotne jest, które miejsca powinny być monitorowane, co ma być widoczne na obrazie i zapis z ilu dni jest nam potrzebny? Znając odpowiedź na powyższe pytania, możemy dobrać odpowiednią ilość kamer, a w związku z tym także i sam rejestrator. W przypadku monitoringu domowego najczęściej są to rejestratory 4-kanałowe lub 8-kanałowe.

Znacznie nowszą technologią od kamer analogowych jest monitoring IP zwany też megapikselowym. Obraz z zamontowanych w nich kamer jest bowiem obrazem cyfrowym. Jednak różnica sprowadza się tutaj nie tylko do samego obrazu. Cały mechanizm działa tu zupełnie inaczej, a każda z kamer IP podłączona musi być do sieci LAN oraz posiadać swój adres IP.

Same rejestratory można natomiast obsługiwać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ręczna obsługa myszką podłączoną do portu USB. Alternatywą dla ręcznego sterowania jest zarządzanie systemem CCTV przez sieć LAN za pomocą darmowego oprogramowania PSS. Te jest wszechstronne i pracuje pod takimi systemami jak Windows, Mac czy Linux. Oprogramowanie takie realizuje wszystkie podstawowe funkcje jak nagrywanie, obsługa detekcji ruchu, odtwarzanie archiwów, eksport materiałów wideo, zarządzanie wejściami czy wyjściami alarmowymi.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla awarii sieci LAN jest tu zapis z kamer na kartach MiniSD w nich zamontowanych.

Monitoring IP (Internet Protocol) to cyfrowa technologia transmisji danych, obrazu wysokich rozdzielczości. Rozwiązanie to pozwala na budowanie systemów monitoringu dla najbardziej wymagających użytkowników. Producenci kamer, rejestratorów prześcigają się w uzyskiwaniu jak największej rozdzielczości, w naszej ofercie można znaleźć kamery o rozdzielczości 12mpx. Połączenie elementów składowych systemu IP wykonuje się za pomocą przewodu teleinformatycznego (skrętka). Systemy monitoringu IP sugerowane są klientom, którzy wymagają wysokiej jakości obrazu, dostępu on-line do każdego urządzenia z osobna, zaawansowanych funkcjonalności. Kamery CCTV IP, telewizja przemysłowa IP gwarantuje bardzo różnorodne i rozbudowane możliwości techniczne sprawiające że systemy monitoringu IP są najwyższymi w hierarchii. Monitoring HD-TVI Nowatorskie rozwiązanie umożliwiające przesył sygnału cyfrowego wysokich rozdzielczości 720P / 1080P, sygnału sterowania menu kamery za pomocą przewodu koncentrycznego na odległość do 500m. Swoje zastosowanie znajduje w miejscach które wymagają modernizacji, przy zachowaniu dotychczasowej instalacji wykonanej w technologii analogowej (przewód koncentryczny). Systemy monitoringu analogowego HD-TVI sugerowane są klientom, którzy wymagają wysokiej jakości obrazu przy adaptacji okablowania z systemu analogowego, dostępu on-line, zaawansowanych funkcjonalności. 

W błędzie są też ci, którzy uważają, że sięganie po tak znaczne środki bezpieczeństwa jest zbędne, bowiem korzyści płynące z tego tytułu są naprawdę ogromne. Oczywiście największą zaletą posiadania zintegrowanego systemu alarmowego z monitoringiem jest zminimalizowanie ryzyka włamania, a jeżeli nawet do niego dojdzie, to znacznie zwiększa się wówczas szansa na szybkie wykrycie sprawcy i postawienie go przed odpowiednimi organami porządku publicznego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takie systemy bezpośrednio wpływają także na koszt ubezpieczenia naszego budynku, co na pewno jest istotną kwestią. Jak dobrze wiemy, koszt budowy takiego domu, to kilkaset tysięcy złotych, z czego nieraz zdecydowaną większość tej kwoty stanowi kredyt hipoteczny. Warto jest tym samym go ubezpieczyć i mieć świadomość, że nawet w przypadku przykrego zbiegu okoliczności ze swoim problemem nie zostaniemy sami. Mając system alarmowy wraz z monitoringiem, składka ubezpieczenia będzie stosunkowo niska. Nie przesadzimy więc, jeśli stwierdzimy, że poprzez ich montaż złapiemy „dwie sroki za jeden ogon”.

Czym jest monitoring IP?

Monitoring IP to nic innego jak systemy telewizji przemysłowej, w których transmisja i zapis danych audio/wideo odbywa się za pośrednictwem sieci komputerowych oraz łączy teleinformatycznych. Systemy nadzoru wizyjnego, w których przesył danych realizowany jest przy pomocy protokołu internetowego IP to zarazem podstawa i przyszłość nowoczesnych systemów monitoringu wizyjnego. Te nowe oblicze systemów wizyjnych daje ogromne możliwości w budowie systemów bezpieczeństwa. Sieciowe systemy telewizji przemysłowej są budowane na bazie kamer IP oraz specjalistycznego oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym, które nie tylko pozwala na zapis danych ale także na realizację wielu nowoczesnych technologii (np. inteligentna analiza obrazu). Choć sieciowe systemy monitoringu wizyjnego obecne są na rynku CCTV od dłuższego czasu, to dopiero teraz, dzięki dynamicznemu rozwojowi technik transmisji i kompresji danych, użytkownicy i instalatorzy dostrzegają ogromny potencjał tego typu instalacji.

Możliwości monitoringu IP

Podstawowe cechy, które odróżniają monitoring IP od konwencjonalnych instalacji CCTV to przede wszystkim, nieograniczone możliwości w zastosowaniu i implementacji najnowszych rozwiązań technologicznych. Jest to możliwe dzięki konstrukcji urządzeń sieciowych (kamery IP, wideo serwery IP, itp.), które mogą współpracować z wszelkiego rodzaju oprogramowaniem oraz innymi systemami komputerowymi (standaryzacja, wspólne protokoły sieciowe).

Sieciowe systemy monitoringu wizyjnego (CCTV IP) dzięki swojej architekturze pozwalają na tworzenie bardzo rozległych instalacji dozorowych. Przykładowo monitoring IP pozwala na scentralizowanie nadzoru wizyjnego nad praktycznie nieograniczoną liczbą kamer oddalonych od siebie o setki kilometrów, co w przypadku konwencjonalnych instalacji CCTV ze względów technicznych jest niewykonalne. W przypadku sieciowych systemów monitoringu wizyjnego obraz z kamery IP możemy podglądać z dowolnego miejsca na świecie, co jest możliwe dzięki globalnej sieci Internet.

Kolejną zaletą systemów wizyjnych, które wykorzystują protokół internetowy IP jest możliwość bezprzewodowej transmisji sygnałów audio/wideo. Realizacja bezprzewodowego systemu monitoringu IP jest niezwykle prosta, ponieważ każdy współczesny komputer posiada na swoim wyposażeniu moduł pozwalający na dostęp do sieci bezprzewodowej WiFi. Dzięki takiemu rozwiązaniu całkowicie eliminujemy koniczność tworzenia przewodowej sieci komputerowej, co znacznie ułatwia budowę tego typu instalacji w miejscach gdzie prowadzenie kabli jest utrudnione, kosztowne lub ze względów architektonicznych niemożliwe.

Szerokie możliwości integracji z innymi systemami bezpieczeństwa, w tym m.in. z:

Systemy kontroli dostępu

Biometria

Systemy alarmowe

Systemy identyfikacji tablic rejestracyjnych

Systemy inteligentnego zarządzania budynkami

Podstawowe zalety użytkowe monitoringu IP:

Możliwość integracji z innymi systemami

Możliwość budowy bardzo dużych systemów wizyjnych, ze scentralizowanym monitoringiem

Łatwa rozbudowa oraz współpraca z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi

Możliwość przewodowej, jak i bezprzewodowej transmisji danych

Wysoka jakość transmitowanych danych

Dostęp do innowacyjnych rozwiązań, np. inteligentna analiza obrazu, detekcja ruchu, identyfikacja tablic rejestracyjnych, itd.

Zastosowanie systemów monitoringu IP (CCTV IP)

Miejsc zastosowania sieciowych systemów monitoringu wizyjnego są praktycznie nieograniczone. Już od dłuższego czasu monitoring IP stosowany jest w ochronie najbardziej newralgicznych obiektów, takich jak: placówki państwowe, obiekty użyteczności publicznej, porty lotnicze oraz obiekty wojskowe. Możliwość łatwej rozbudowy sprawia, że monitoring IP jest jedynym sensownym rozwiązaniem dla szybko rozbudowywanych obiektów, a dzięki bezprzewodowej transmisji danych może być stosowany w miejscach, gdzie budowa tradycyjnego systemu była niemożliwa. Sieciowe systemy telewizji przemysłowej to propozycja dla osób ceniących wysoką jakość, funkcjonalność oraz możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań techniki. Specyfikacja instalacji monitoringu IP sprawia, że jest to doskonała inwestycja w przyszłość, gdyż w odróżnieniu od systemów analogowych można je w łatwy sposób rozbudować i wzbogacać o nowe technologie.

 

Możliwości zastosowania sieciowych systemów monitoringu wizyjnego:

Szkolnictwo - ochrona i zdalny monitoring boisk szkolnych, korytarzy i klas.

Transport - zdalny monitoring stacji i torów kolejowych, parkingów i garaży, autostrad i lotnisk.

Bankowość – powszechne rozwiązanie do ochrony dużych banków, oddziałów oraz bankomatów.

Instytucje rządowe – nadzór wizyjny i wysoki poziom bezpieczeństwa instytucji publicznych.

Handel – ochrona i zdalny nadzór w celu łatwiejszego i skuteczniejszego zarządzania obiektami.

Przemysł - monitorowanie procesów produkcyjnych, systemów logistycznych, magazynów i systemów kontroli stanu magazynowego.

 

Monitoring wizyjny (telewizja przemysłowa) to obecnie jeden z podstawowych systemów bezpieczeństwa, którego fundamentalnym zadaniem jest ochrona obiektów i osób w nich przebywających. Pierwotnie systemy telewizji przemysłowej ograniczały się jedynie do przekazywania obrazu o niezbyt zadawalającym poziomie jakości. Obecnie dzięki dynamicznemu rozwojowi elektroniki użytkowej, telewizja przemysłowa to nie tylko system przekazywania obrazów z monitorowanej strefy, to także szereg zaawansowanych technologii, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Podstawowym elementem budowy każdego współczesnego systemy wizyjnego jest kamera przemysłowa. Od jakości wykonania kamery oraz jej specyfikacji technicznej w bardzo dużym stopniu zależy jakość wytwarzanego obrazu, i tym samym skuteczność systemów monitoringu wizyjnego. Oczywiście kamera to nie jedyny element budowy systemów telewizji przemysłowej. Do prawidłowego działania tego typu instalacji konieczne jest jeszcze urządzenie, które pozwoliłoby na zapis sygnałów wizyjnych z kamer przemysłowych. Początkowo systemy monitoringu wizyjnego rejestrowały obrazy z kamer za pomocą magnetowidów VHS, co ze względu na ciągłą konieczność wymieniania kaset było uciążliwym rozwiązaniem. Obecnie w systemach telewizji przemysłowej obraz z kamer rejestrowany jest za pomocą rejestratorów cyfrowych lub kart komputerowych DVR. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na uzyskanie nagrań wideo o zdecydowanie wyższym poziomie jakości, ale także na wygodną archiwizację nagrań. Dodatkowo cyfrowy zapis obrazu umożliwia łatwe i szybkie wyszukiwanie interesujących nas nagrań, co w przypadku wczesnych magnetowidów było niezwykle czasochłonne.


Podstawowe zalety cyfrowego zapisu danych w systemach monitoringu:

Cyfrowy rejestracja sygnałów audio/wideo zapewnia bardzo wysoką jakość,

Duża częstotliwość wyświetlania i zapisu obrazów, gwarantuje dynamiczny materiał wideo

Możliwość zdalnego monitoringu i archiwizacji (przez sieć IP)

Możliwość przeglądania zapisów archiwalnych bez potrzeby zatrzymywania bieżącej rejestracji

Eliminacja uciążliwych kaset VHS pozwala na łatwe archiwizowanie nagrań wideo

Współczesne systemy monitoringu wizyjnego mogą być integrowane z innymi instalacjami (np. systemy alarmowe, kontroli dostępu, kontroli transakcji, itp.), co w rezultacie pozwala na stworzenie kompleksowego systemu bezpieczeństwa.


Elementy budowy systemów telewizji przemysłowej:

Kamery przemysłowe (wraz z akcesoriami w postaci obiektywów, obrotnic PTZ, obudów, itp.)

Rejestratory cyfrowe

Karty komputerowe DVR (z oprogramowaniem do zarządzania materiałem wizyjnym)

Monitory przemysłowe (element odpowiedzialny za wyświetlenia obrazu)

Serwery wideo

Urządzenia przełączające i przetwarzające obraz